Havarijní pojištění: Proč ho mít a kdy ho využijete?

headlamp-2940_1280 0

Každý, kdo si kupuje automobil, by měl také počítat s tím, že může být účastníkem dopravní nehody, případně může být vozidlo poškozeno jinými vlivy. Ať už jste sebelepší řidič, stačí se jen chvíli nesoustředit a svou pozornost věnovat jiné činnosti a šrám na autě je na světě. Automobil však může být poškozen také na parkovišti. A finanční obranou má být havarijní pojištění, na které se nyní podíváme podrobněji.

Havarijní pojištění dnes patří ke standardnímu pojištění, které si řidiči sjednávají pro svá vozidla. Na rozdíl od povinného ručení je havarijní pojištění nepovinné. Ať už navštívíte autobazar, kde vám také nabídnou pojištění, nebo si sjednáte havarijní pojištění sami, vždy se dívejte na několik faktorů, které ovlivňují cenu pojištění.

K čemu je havarijní pojištění?

Havarijní pojištění chrání automobil před škodami, které jsou způsobené živly, případně v důsledku havárie, odcizení a vandalismu. Dokonce vám pojišťovna uhradí peníze za škody, které vzniknou neoprávněným užitím automobilu. Pokud způsobíte dopravní nehodu, potom z povinného ručení nedostanete peníze na opravu vašeho automobilu. K těmto účelům slouží právě havarijní pojištění.

Při výběru havarijního pojištění se zohledňuje typ vozidla, zda se jedná o osobní či nákladní. Dále je do ovlivňujících parametrů zahrnutý výkon vozidla, jeho značka (například Škoda Octavia) a také stáří automobilu. Na základě toho je stanovena sazba, kterou platíte v určitých časových intervalech, zpravidla ročně.

Je potřeba si nastavit takové havarijní pojištění, které vám bude vyhovovat nejen krytím škod, ale také sazbou, kterou budete platit. Vyplatí se havarijní pojištění hlavně u nových vozidel, na stará vozidla se už havarijní pojištění ani nedoporučuje.

A máte i vy sjednané havarijní pojištění?

Ostatní si přečetli také:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>